Flaga Syrii

Jak dotąd mieliśmy okazję dowiedzieć się między innymi od Francji, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych, że za użyciem broni chemicznej stoi rząd Baszara al-Assada. Rzekome dowody posiadane przez te kraje były uznawane za jedyną prawdę, po czym zwiększono dostawy broni dla rebeliantów.

Amerykanie i inne kraje im przyklaskujące do dziś nie skomentowały incydentu jaki miał miejsce pod koniec maja. Na tureckiej granicy zatrzymano wtedy syryjskich bojowników, którzy byli w posiadaniu gazu bojowego sarinu. Natomiast na początku czerwca poinformowano, że na terenie Iraku wykryto trzy fabryki produkujące głównie sarin i gaz musztardowy. Amerykanie unikają takich informacji jak ognia, najwyraźniej są bardzo niewygodne dla ich interesów.

Tym razem mamy okazję dowiedzieć się o dowodach jakie Rosja przedstawiła ONZ. Ambasador Witalij Czurkin powiedział, że rosyjscy eksperci byli na miejscu ataku, do którego doszło w mieście Khan al-Assal 19 marca, w pobliżu Aleppo. Zginęło wtedy 26 osób, w tym 16 wojskowych a rannych zostało 86. Rebelianci oskrżali wtedy siły rządowe o ten atak.

Próbki pobrane przez ekspertów zostały zbadane w rosyjskim laboratorium, certyfikowanym przez Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej. Analizy wykazały, że rakieta Basha’ir-3 zawierająca sarin, która uderzyła w mieście Khan al-Assal nie posiadała wojskowych standardów. Mówiąc słowami ambasadora Czurkina, pocisk z sarinem był wyprodukowany w prowizorycznych, chałupniczych warunkach. Ponadto, Rosja jest w posiadaniu informacji z których wynika, że produkcję takich pocisków rozpoczęła grupa Basha’ir al-Nusr jeszcze w lutym.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział, że potrzeba więcej dowodów na to, czy ktokolwiek oprócz rządu Syrii ma możliwość użycia broni chemicznej lub jej użył. Badanie przeprowadzali rosyjscy eksperci a jak twierdzi Carney, ONZ powinna się tym zająć, na co prezydent Syrii się nie zgadza. Z kolei rzecznik Syryjskiej Koalicji Narodowej Chaled Saleh stanowczo potępił Rosjan twierdząc, że tylko rząd Assada ma technologię, zdolności i gotowość do użycia tej broni.

Autor: Dominik
Na podstawie: www.csmonitor.com
Źródło: Zmiany na Ziemi

Komentarze

comments