anti-israelW ramach bojkotu Izraela stosowanego przez pracowników akademickich protestujących przeciwko polityce Izraela wobec Palestyńczyków brytyjski fizyk profesor Stephen Hawking oficjalnie wycofał swój udział ze zbliżającej się konferencji w Jerozolimie. Po wyrażeniu wstępnej zgody na udział w Izraelskiej Prezydenckiej Konferencji organizowanej przez Shimona Peresa, światowej sławy naukowiec zmienił zdanie.

Według oświadczenia Brytyjskiego Komitetu na rzecz Uniwersytetów Palestyńskich posunięcie Hawkinga było „niezależną decyzją uszanowania bojkotu, bazującą na wiedzy naukowca dotyczącej Palestyny oraz na zgodnych sugestiach jego tamtejszych znajomych z kręgów akademickich”.

Poniżej przedstawiamy listę wielu celebrytów z całego świata, którzy także bojkotowali Izrael w celu upowszechnienia sprawy palestyńskiej:

 

1. STEVIE WONDER

W grudniu 2012 r Stevie Wonder zdecydował się nie brać udziału w benefisie dedykowanym Przyjaciołom Izraelskich Sił Obronnych (Israel Defence Forces’) w Los Angeles.

„W obliczu bardzo napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie, a z sercem opowiadającym się zawsze za światową jednością, zadecydowałem, że nie wystąpię na Gali FIDF” mówi Wonder w artykule dla Guardian. „Jestem i zawsze byłem przeciwny wojnie, jakiejkolwiek i gdziekolwiek”.

2. MEG RYAN

W 2010 r. hollywodzka aktorka, Meg Ryan odwołała swój udział w festiwalu filmów w Jerozolimie. Aktorka podjęła decyzję po izraelskim nalocie na konwój Flotylli Wolności, który wiózł pomoc humanitarną do Strefy Gazy. W wyniku izraelskiego ataku zginęło 9 osób.

Mimo iż Ryan nie powiedziała jednoznacznie, iż działania Izraela są powodem jej nieobecności na festiwalu, to zastępca dyrektora Filmoteki Jerozolimskiej, Yigal Molad Hayo, stwierdził, iż „jest jasne, co leżało u podłoża tej decyzji”. „Dzień po ataku na flotylle otrzymaliśmy e-mail, w którym poinformowano nas, że Meg Ryan nie przyjedzie”, powiedział Hayo dla Guardian. „Mimo iż stwierdzili, że jest zbyt zajęta, było dla mnie oczywiste, że może mieć to związek z ostatnimi wydarzeniami”.

3. DUSTIN HOFFMAN

Po ataku Izraela w 2010 roku aktor Dustin Hoffman dołączył do Meg Ryan w decyzji dotyczącej odwołania uczestnictwa w corocznym festiwalu filmów w Jerozolimie,.

4. ELVIS COSTELLO

W 2010 r. piosenkarz i autor tekstów Elvis Costello odwołał dwa letnie występy w Izraelu, twierdząc, że protest przeciwko sytuacji Palestyńczyków to „kwestia instynktu i sumienia”.

„Są takie momenty, w których nawet wpisanie twojego imienia do planu koncertu może być interpretowane jako akt polityczny” napisał na swojej stronie Costello. „Może być to także uznane za akt obojętności w stosunku do cierpiących niewinnych ludzi”.

5. JULIANNE MOORE

W sierpniu 2010 r., nowa hala kulturalna zbudowana na terenie nielegalnego osiedla żydowskiego Ariel na Zachodnim Brzegu zainspirowała i zachęciła grupę izraelskich reżyserów, aktorów i scenarzystów do zorganizowania tam przedstawienia.

Nominowana do Oscara aktorka Julianne Moore dołączyła do protestu wielu holywoodzkich gwiazd, podpisując oświadczenie grupy Jewish Voice for Peace zawierające wyrazy uznania dla artystów żydowskich, którzy „odmówili wykorzystania ich pracy dla sankcjonowania okrutnej okupacji, o której wiedzą, że jest zła, narusza międzynarodowe prawo i niweczy nadzieję na sprawiedliwość i trwały pokój pomiędzy Żydami a Palestyńczykami.

6. KEN LOACH

W 2009 r brytyjski reżyser Ken Loach wycofał swój film „Looking for Eric” z Festiwalu Filmów Międzynarodowych w Melbourne, po tym jak organizatorzy nie zgodzili się na odrzucenie finansowania imprezy przez rząd Izraela. Zgodnie z Daily Telegraph, Loach, który sprzeciwia się izraelskiej okupacji Terytoriów Palestyńskich „dołączył do kampanii mającej na celu ukazanie przedsięwzięć, które otrzymują finansowe wsparcie Izraela”.

7. EMMA THOMPSON

W ubiegłym roku dwukrotna zdobywczyni Oskara, Emma Thompson, dołączyła do liczącej 35 osób grupy artystów protestujących przeciwko udziale teatru Habima z Tel Aviviu w festiwalu Globe to Globe w Londynie. Izraelscy artyści byli zaproszeni aby wystawić Kupca weneckiego Szekspira. Thompson, razem z innymi aktorami i artystami podpisała list, w którym mowa, iż Teatr Habima ma „haniebny wkład we wsparcie nielegalnego osadnictwa izraelskiego na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich. W ostatnim roku, dwa duże osiedla żydowskie ufundowały „hale kultury” i poprosiły o zorganizowanie przestawień przez żydowskich aktorów. Liczni izraelscy artyści teatralni – aktorzy, reżyserzy, scenarzyści – zadeklarowali, iż nie wezmą udziału w tym przedsięwzięciu”.

Autor: Hyacinth Mascarenhas
Tłumaczenie: KSK
Źródło oryginalne: www.policymic.com
Źródło polskie: Kampania Solidarności z Palestyną

Komentarze

comments