ananasPineapple, czyli jabłko o wyglądzie sosny (pine – sosna, apple – jabłko) – tak ochrzcili ananasa kupcy po odkryciu go przez Krzysztofa Kolumba w XV wieku na Karaibach. Dziś ten owoc jest na całym świecie niezwykle ceniony między innymi ze względu na swoje właściwości odchudzające. 

Ananas jadalny, nazywany też ananasem właściwym, to gatunek rośliny uprawnej, której plantacje występują w Chinach, Brazylii, Meksyku, na Hawajach i Filipinach. Owoc dojrzewa w okresie letnim. Osiąga masę 1-2 kg, a czasami nawet 5 kg. Plantatorzy rozmnażają ananasy, odrywając odrosty, z których kontynuowana jest dalsza uprawa. Owoce są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym, spożywczym, zaś cenne źródło bromeliny stanowi łodyga rośliny. 

Na odchudzanie ananas jest niezastąpiony, gdyż ma wiele właściwości wspomagających ten proces. Ananasy zawierają unikalny zestaw enzymów i kwasów owocowych, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Najważniejsza jest bromelina – enzym, który reguluje przemianę materii, pomaga strawić białko oraz oczyszcza przewód pokarmowy. Bromelina łagodzi także procesy zapalne. Enzym ten wykorzystywany jest w preparatach medycznych przeznaczonych dla sportowców mających za zadanie łagodzenie obrzęku, zmniejszanie stanu zapalnego stawów czy przyspieszających gojenie się ran, siniaków i stłuczeń. Badania naukowe wykazały także, że już 200mg bromeliny jest równie skuteczne w leczeniu obrzęków co niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ananas, zawierający duże ilości tego enzymu przyczynia się do leczenia zaburzeń trawienia, niestrawności, zgagi, zapalenia żył, kataru siennego, zapalenia zatok, kataru i kaszlu oraz wspomaga gojenie ran po zabiegach chirurgicznych. Działanie bromeliny wspomagają inne składniki ananasa, przede wszystkim witamina C. która także rozpuszcza tłuszcz i zwalcza wolne rodniki. Witaminy z grupy B poprawiają wydolność organizmu, zaś potas usuwa z tkanek nadmiar wody i kwas moczowy. W ananasie odnajdziemy także bardzo pożądany dla pięknej sylwetki błonnik. Błonnik wspomoże działanie bromeliny, działając podobnie jak ona. Przede wszystkim reguluje on prace przewodu pokarmowego. Poza tym to właśnie dzięki zawartemu w ananasie błonnikowi często po zjedzeniu owocu z hawajskich wysp szybko odczuwasz sytość w żołądku. Błonnik skutecznie pęcznieje w żołądku dzięki cudownym składnikom pektyny oraz celulozy. Dodatkowo jak żadna inna substancja pozwoli obniżyć stężenie glukozy we krwi.

 

Komentarze

comments