Rządzący politycy z premier Kopacz na czele i podległe im reżimowe media, jak mantrę ostatnimi dniami powielają bajki o nierentowności kopalń i konieczności ich zamykania. Ci wszyscy politycy i pseudodziennikarze głoszący te brednie to cyniczni kłamcy, którzy świadomie wprowadzają w błąd polskie społeczeństwo. Bo skoro polski sektor węglowo-energetyczny ma się niby tak źle to dlaczego osoby związane z Platformą Obywatelską i innymi partiami politycznymi w państwowych spółkach z tej branży zarabiają miliony złotych? Poniżej przedstawiam kilka rażących przypadków rozgrabiania państwowego majątku. Stanowią one jedynie wierzchołek góry lodowej, bo gdybym miał opisać przykład wszystkich patologii w tym sektorze z ostatnich lat to najpewniej nie starczyłoby mi dnia, tygodnia, a nawet miesiąca. Skupię się więc zaledwie na najgłośniejszych w ostatnim czasie przykładach dotyczących Polskiej Grupy Energetycznej.

Ogromne odprawy prezesów

W Polsce od roku 2000 obowiązuje tzw. ustawa kominowa. Jej celem było regulowanie maksymalnych zarobków m.in. prezesów i rad nadzorczych państwowych spółek. Politycy PO i PSL-u mają jednak tą ustawę za nic i znaleźli sposób jak ją skutecznie omijać i wypłacać swoim ludziom ogromne pensje. Sprawa jest dosyć prosta. Osoba powołana na funkcję prezesa zakłada sobie działalność gospodarczą, podpisuje z państwową spółką tzw. „kontrakt menadżerski” w którym gwarantuje sobie astronomiczną odprawę. Taki delikwent ze swoją ekipą popracuje sobie rok, zgarnia wielomilionową odprawę i w jego miejsce przychodzi następny z nowymi ludźmi. I tak w kółko. Taki kontrakt podpisał ze spółką PGE m.in. bardzo dobry przyjaciel Donalda Tuska Krzysztof Kilian, gdy w marcu 2012 roku został szefem tej spółki. Nie na długo. Zrezygnował sam w listopadzie 2013 roku. Dla polityków PO nie ma różnicy, czy ktoś odchodzi sam, czy dostaje awans. Odprawa się należy. W tym wypadku była ona rekordowo duża. Krzysztof Kilian ze swoją ekipa dostał prawie 7 milionów złotych! Było to pięć razy tyle co odprawa jego poprzednika Tomasza Zadrogi, a przecież i ten nie miał na co narzekać odchodząc ze swojej funkcji. Na miejsce Kiliana zatrudniony został Marek Woszczyk z którym również podpisano kontrakt menadżerski, który zagwarantował mu ogromne apanaże i jeszcze większą odprawę w momencie odejścia.
W sumie w roku 2013 spółka PGE samej kadrze kierowniczej wypłaciła astronomiczną kwotę 13,5 miliona złotych!!! To o prawie 5 milionów więcej, niż w roku poprzednim.

Zarobki kadry kierowniczej PGE (w tys. złotych)

Zarobki kadry kierowniczej PGE (w tys. złotych)

Całkowite upolitycznienie
Zarobki kadry kierowniczej PGE to dopiero początek. Cała ta spółka składa się bowiem z bardzo wieli podmiotów. Jak nietrudno się domyśleć tam również kadry kierownicze poobsadzane są ludźmi związanymi z PO i tam również zarabia się ogromne pieniądze. Niestety zarobki osób pełniących ważne, publiczne stanowiska nie zawsze są jawne i trudno oszacować skalę tej patologii. Ponieważ jednak wiele z pełniących wysokie stanowiska osób pełni funkcje radnych miejskich z ramienia PO można łatwo sprawdzić ich zarobki przeglądając oświadczenia majątkowe. Pensje w granicach 15-20 000 są standardem. Co ciekawe w tych spółkach obok polityków PO na eksponowanych stanowiskach zasiadają często również osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością. Ostatnio zresztą w mediach sporo mówiło się o żonie Adama Hoffmana, która zasiadała na wysokim stanowisku w KGHM-ie. W tym samym zakładzie dorobili się również m.in. syn Leszka Millera, rodzina związanego z SLD związkowca Ryszarda Zbrzyznego oraz Maciej Łopiński, bliski współpracownik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pokazuje to, że chociaż wprawdzie Platforma jeśli idzie o trwonienie publicznej kasy na pensje dla swoich jest bezkonkurencyjna to inne sejmowe ugrupowania też nie są bez winy.
W zaistniałej sytuacji jedynym, rozsądnym posunięciem na poprawę stanu polskiego górnictwa (i nie tylko) jest całkowita wymiana klasy rządzącej. Pamiętajcie o tym podczas najbliższych wyborów.

Komentarze

comments