granatGranat to symbol długiego, zdrowego życia. Wywodzi się od granatowca właściwego, który występuje w Indiach, na Bliskim Wschodzie, na wybrzeżu Morza Śródziemnego i na Kaukazie.

Pierwsze wzmianki o nim pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat. Według greckiej mitologii piękne kwiaty tego owocu stały się symbolem miłości. Rzymianie nazywali granaty „punickimi jabłkami” ponieważ trafiły do nich przez Kartaginę. Hinduizm uważa je za symbol płodności i dobrobytu, zaś według buddyzmu to błogosławione owoce. Twierdzono, że oczyszczają ciało ze złości, nienawiści i złych duchów.

Już ponoć Kleopatra świadoma dobroczynnego wpływu granatów na urodę, zajadała się nimi obficie. Leczono nimi również Aleksandra Wielkiego. Według zapisków staroegipskich to właśnie granat, a nie jabłko, był źródłem pokusy Adama i Ewy.

Natomiast w Grecji do dzisiaj weselni goście sypią pod nogi młodej parze ziarna granatu, co ma zapewnić pomyślność i dobrobyt nowożeńcom.

Budowa

Granat rośnie zwykle w postaci krzewu bądź małego drzewka. W naszych warunkach uprawiany, jako roślina doniczkowa. Kwiaty są koloru jaskrawoczerwonego. Owoce zaś są duże i mają charakterystyczną twardą skórkę. W środku znajduje się mnóstwo nasion obtoczonych mięsistą i soczystą osnówka. Są nieco kłopotliwe w konsumpcji i pewnie właśnie dlatego tak mała liczba ludzi po nie sięga.

Skład

Owoce granatowca są bogatym źródłem witamin C, E, B oraz A oraz wielu substancji mineralnych i odżywczych takich jak magnez, fosfor, potas, wapń, krzem i jod. W składzie znajdziemy również duże ilości białka, błonnika, kwasu foliowego i beta karotenu.

W 100 gramowej porcji świeżych owoców znajduje się średnio ok 80 kilokalorii.

Właściwości lecznicze
Granat to owoc obfitości, płodności, odmładzający i hamujący procesy starzenia, a nawet upiększający. Symbol nieśmiertelności i zmysłowości.

Nasiona zawierają dużą ilość antyutleniaczy, które eliminują z organizmu szkodliwe „wolne rodniki”, powodujące uszkadzanie i niszczenie komórek.

Zawarte w owocach przeciwutleniacze spowalniają działania rakotwórcze. Dodatkowo spożywanie świeżych owoców korzystnie wypływa na naszą psychikę i zalecane są osobom prowadzącym stresujący tryb życia.

Granat to również jeden z afrodyzjaków. Ma ponoć wpływ na nasz popęd seksualny. Sok przeciwdziała impotencji, ogranicza problemy z erekcją i korzystnie wpływa na doznania erotyczne obu płci. Pomaga również utrzymać równowagę hormonalną.

Substancje zawarte w granacie wspomagają nasz układ krwionośny oraz serce. Regularne spożywanie spowalnia procesy starzenia się skóry.

Podsumowując:

– profilaktyka układu krążenia i serca (miażdżyca, nadciśnienie, redukcja złogów i zwapnień)

– wysoki poziom antyoksydantów (ochrona serca i mózgu)

– cukrzyca (nie podnosi poziomu cukru w krwi)

– profilaktyka nowotworu: hamuje rozwój nowotworu nie dopuszcza do rozwoju nowych komórek nowotworowych (np. rak prostaty, rak piersi, rak jelit, rak płuc)

– nie dopuszcza do rozwoju procesów zapalnych

– pozytywne działanie enzymów (reumatoidalne zapalenie stawów)

– równowaga hormonalna (zaburzenia miesiączkowe, meno-pauza, andropauza)

– działanie ochronne na płód

– likwidacja zaburzeń erekcji

– spowolnienie demencji i objawów choroby Alzheimera

Z czym to się je?

Sok z granatów to idealny dodatek do napojów i deserów. Doskonale gasi pragnienie, a w połączeniu z cytryną i miętą dodatkowo orzeźwia. Nasiona można z powodzeniem dodawać do lekkich sałatek. Wykorzystywane są także w dietach odchudzających. Kwaśne odmiany granatu używane są w ciastach oraz jako dodatek do lodów. Z owoców produkuje się Grenadinę, która powszechnie stosowana jest jako syrop barmański do różnego rodzaju drinków i koktajli.

Granat wspomaga nasze zdrowie dlatego też warto po niego sięgać i urozmaicać nim codzienną dietę.

Komentarze

comments