glukomannan

Glukomannan w kapsułkach

Co jest najczęstszym powodem dla którego większość ludzi rezygnuje z diety?  Niewątpliwie uczucie głodu, które towarzyszy ograniczaniu ilości kalorii. W naturze występują jednak substancje, które pomagają to uczucie głodu oszukać. Jedną z takich substancji jest cudowny błonnik glukomannan pozyskiwany z bulwiastych korzeni rośliny Amorphophallus konjac. Czym jest ten dość mało znany w naszym kraju składnik i jak działa?

Co to jest glukomannan ?
Glukomannan jest wielocukrem wielkocząsteczkowym – błonnikiem rozpuszczalnym w wodzie. Jak wspomniano we wstępie glukomannan uzyskuje się z rośliny zwanej Amorphophallus konjac. Jest to roślina wieloletnia występująca naturalnie w Azji. W Polsce znana jest pod nazwą Dziwidło, zaś w Europie używa się nazw „trupi kwiat” lub „lilia voodoo”. W bulwach tej rośliny znajduje się ok.70% glukomannanu i ok 30% skrobi. Bulwy te są spożywane w krajach azjatyckich takich jak Chiny, czy Japonia w postaci makaronów, tofu, czy galaretek i są tam niezwykle popularne. Co ciekawe roślina ta po raz pierwszy została opisana już w najstarszej chińskiej farmakopei: „Shénnóng Běncaˇo Jīng”, która powstała w okresie panowania zachodniej dynastii Han (206 r. p.n.e. – 8 r. n.e.).

Jak działa glukomannan ?

Glucomannan-Estore-IngredientThumb_01

Roślina Amorphophallus konjac zawierająca glukomannan

W chwilę po posiłku zjedzony przez nas pokarm dociera do żołądka. W miarę zapełniania jego ścianki rozciągają się, podrażniając znajdujące się tam zakończenia nerwowe. Impuls nerwowy wędruje do mózgu, gdzie aktywowany zostaje ośrodek sytości powstrzymujący uczucie głodu. Co ciekawe badania naukowe wskazują, że powstające w żołądku uczucie sytości wcale nie zależy od rodzaju posiłku, ale od tego, jak długo pokarm zostaje w żołądku. Według teorii glukostatycznej na uczucie sytości i głodu wpływa poziom glukozy. Posiłki o niskim Indeksie Glikemicznym powodują dłuższe utrzymywanie się uczucia sytości niż te, o wysokim indeksie. W świetle tej teorii idealne w procesie odchudzania jest spożywanie substancji o niskim Indeksie Glikemicznym, które jednocześnie. Taką substancją jest błonnik, który nie podlega trawieniu, za to szybko wchłania wodę, wypełniając żołądek. Szczególne właściwości w tym względzie wykazuje właśnie glukomannan, który wiąże się z wodą tworząc gęsty żel. W ten sposób opóźnia opróżnianie treści żołądka i spowalnia uwalnianie cukru do krwiobiegu, co pomaga obniżyć poziom insuliny i glukozy we krwi. Powstały w żołądku żel wypełnia go i naciska na jego ściany, wysyłając do mózgu sygnał, że jesteśmy syci. Dodatkowo pod wpływem ruchów mięśni żołądka powstały żel miesza się z pokarmem, tworząc lepiącą się masę, która znacznie wolniej opuszcza żołądek, dzięki czemu znacznie dłużej czujemy się nasyceni po posiłku. Co ciekawe badania pokazują, że glukomannan pomaga zrzucić kilogramy nawet w przypadku braku zmian w sposobie żywienia. Gdy podczas badań otyli dorośli spożywali 1 gram glukomannanu na godzinę przed każdym posiłkiem przez osiem tygodni, stracili średnio 5,5 kilogramów masy ciała i to bez żadnych innych zmian w sposobie odżywiania i bez zwiększonej aktywności fizycznej.

Inne właściwości glukomannanu
Właściwości odchudzające to jednak nie wszystko. Glukomannan posiada też szereg innych wpływających korzystnie na nasze zdrowie właściwości. Oto niektóre z nich:

  • obniża poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi,
  • obniża poziomu glukozy we krwi,
  • wstępne doniesienia badawcze mówią o potencjalnym wpływie glukomannanu na zapobieganie alergiom,
  • blokuje wchłanianie tłuszczy z pokarmów,
  • łagodzi zaparcia.

Działanie potwierdzone naukowo

Wiele światowych badań potwierdziło opisane powyżej właściwości glukomannanu.

  • Świetne zestawienie badań na temat działania glukomannanu zostało przedstawione w ‘The American Journal of Clinic Nutri’. Wyniki analizowanych badań były zbieżne: glukomannan zmniejsza poziom cholesterolu całkowitego, trójglicerydów oraz glukozy we krwi. Potwierdzony został też jego wpływ na zmniejszenie masy ciała.
  • Badania przedstawione w Minerva Med. wyraźnie pokazują wsparcie, jakie glukomannan daje w czasie odchudzania. Z dwóch grup osób będących na diecie odchudzającej jedna otrzymywała glukomannan – około 4 g w 3 dawkach dziennie. Okazało się, że dodatek badanego związku pozwolił na większy spadek masy ciała, zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej, łatwiejsze przejście przez reżim diety oraz poprawę stanu zdrowia. W badaniu zwrócono uwagę na zwiększenie sytości badanych z grupy przyjmującej glukomannan.
  • Jedne z ostatnich badań opublikowane w Int Arch Allergy Immunol. dowodzą, że glukomannan może zapobiegać alergiom, które nie pozostają bez wpływu na masę ciała. Potrzebna jest dalsza weryfikacja.
  • Opublikowane w 1995 roku w Clin Ter.  badania pokazują, iż łączenie niskokalorycznej diety z glukomannanem poprawia w znaczący sposób efekty diety oraz wpływa na zaspokojenie głodu w trakcie jej trwania.
  • Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa wyraził zgodę na informowanie na produktach, które w swoim składzie mają glukomannan o działaniu odchudzającym oraz wspomnianych wyżej korzyściach zdrowotnych. To jedyny błonnik wspierany przez EFSA.

W świetle innych badań naukowych dowiedziono również, że glukomannan może przyczyniać się do utraty masy ciała w dawkach 1-4 g dziennie przez wypełnianie żołądka błonnikiem i dawanie odczucia sytości. Badania wykazały, że włókno glukomannanu, działa na trzy mechanizmy, które mają wpływają na apetyt: mechaniczne (wypełnianie jelit); hormonalne (sterowanie hormonami apetytu) i czas przejścia (czyli spowolnienie wchłaniania się pożywienia). W badaniu, w którym wzięły udział 32 młode osoby bez nadwagi, każdy uczestnik został poproszony o spożywanie jednego z trzech różnych rodzajów napojów o wysokiej zawartości włókna 90 minut przed zjedzeniem pizzy. Okazało się że wszystkie produkty zawierające glukomannan hamowały apetyt na tak uwielbianą pizzę.

Inne badania przeprowadzono na osobach starszych w liczbie ok. 165 mężczyzn i kobiet. Podawano im placebo lub mieszaninę glukomannanu, gumy guar, alginian (pochodzącej z wodorostów) przez ok 5 tygodni. Tabletki z włókna były zażywane 15 minut przed posiłkiem, i dodatkowo ok 3 godz po posiłku. Wszystkie produkty glukomannanu przyczyniły się do utraty masy ciała w porównaniu do grupy osób przyjmujących placebo.

W kolejnym badaniu 29 osób dotkniętych nadwagą i otyłością dostało unikalną mieszankę włókien, które obejmowały glukomannan. Wszyscy uczestnicy otrzymali instrukcje na temat zdrowej diety i programu ćwiczeń, ale nie zostali przypisani do określonego poziomu kalorii. Uczestnicy badania włókna glukomannu mieszali w wodzie około 5-10 minut przed każdym posiłkiem, 2-3 razy dziennie przez 14 tygodni. Po tym czasie dało się zauważyć u tych osób znaczące zmniejszenie wagi, obwodu talii i tkanki tłuszczowej, jak również redukcji całkowitego LDL cholesterolu i insuliny na czczo.

Glukomannan może więc pomóc w kontrolowaniu wagi w połączeniu ze zdrową dietą i programem ćwiczeń. W jeszcze innym badaniu 42 osoby z nadwagą otrzymały znacznie mniejszą dawkę glukomannanu (w porównaniu do innych badań), pacjenci mieli przyjmować preparat przed dwoma głównymi posiłkami w ciągu dnia, które nie były kontrolowane pod względem ilości przyjmowanych kalorii. Grupę podzielono na dwie części. Pierwsza połowa grupy przyjmowała preparat na godzinę przed posiłkiem trzy razy w tygodniu, podczas gdy druga grupa dołączyła do tego jeszcze ćwiczenia. Po 8 tygodniach, obie grupy ograniczyły spożycie kalorii, straciły na wadze i tkance tłuszczowej, a także zwiększyło się im stężenie lipidów we krwi. Grupa uprawiająca dodatkowo ćwiczenia fizyczne uzyskała większą poprawę ilości lipidów aż o 63%, a u mężczyzn odnotowano większą utratę tkanki tłuszczowej oraz 50% większą utratę tkanki tłuszczowej u kobiet w porównaniu z grupą nie uprawiającą ćwiczeń fizycznych!

Gdzie kupić i ile kosztuje?
W Polsce glukomannan jest jeszcze środkiem stosunkowo mało znanym na tle wielu innych suplementów diety, co zresztą dziwi zważywszy na fakt, że jako jedyny ma odchudzające działanie potwierdzone przez Komisję Europejską. Mimo to w aptekach, sklepach, czy na aukcjach internetowych można już odnaleźć produkty zawierające glukomannan (rzadziej sam glukomannan). W aptekach i sklepach internetowych ceny dobrej jakości produktów wahają się w granicach 50-100 złotych za opakowanie. Znacznie taniej dobrej jakości glukomannan można nabyć na Allegro gdzie jego cena zaczyna się już od 35 złotych przy zamówieniu jednego opakowania, lub 33 złotych przy zamówieniu 3 opakowań.

Oni schudli dzięki glukomannanowi. Zobacz WIDEO:

Udostępnij, aby obejrzeć materiał video

Dietetyczka, pasjonatka sportu, zdrowego odżywiania, suplementów diety. Sama schudła 30 kilogramów i teraz pomaga schudnąć innym.

Komentarze

comments