Rok 1988. Rozmowy w Magdalence (Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński)

Rok 1988. Rozmowy w Magdalence (Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński)

Do tej pory byłem zaciekłym przeciwnikiem idei jednomandatowych okręgów wyborczych. Moim głównym argumentem przeciwko JOW-om było to, że w większości krajów w których system ten funkcjonuje zabetonował on i spolaryzował scenę polityczną. Jego konsekwencją było to, że rządy w tych krajach sprawują wciąż Ci sami ludzie. Dziś widząc kolejną reklamę przypominającą o nadchodzącym referendum przypomniałem sobie czemu nie chcę na nie iść… po czym doznałem iluminacji.

“Jestem przeciwko JOW i całemu temu referendum ponieważ uważam, że system ten zabetonuje scenę polityczną”-pomyślałem sobie, ale wait….. przecież POLSKA SCENA POLITYCZNA JEST ZABETONOWANA OD 26 LAT!!! I to bez JOW-ów.

pijany-walesa-michnik

Dwóch uczestników rozmów w Magdalence i Okrągłego Stołu: Lech Wałęsa i Adam Michnik

Przez wszystkie lata, które żyję na tym świecie widzę w mediach wciąż te same mordy. Tych samych złodziei i oszustów od lat. Zmieniają czasem szyldy, mieszają się między sobą w obrębie nowych, tworzonych co chwila politycznych bytów, ale to wciąż Ci sami ludzie. Zatem co mogą tutaj zepsuć okręgi jednomandatowe?
Cała dyskusja o tym, czy JOW-y są dobre, czy nie ma sens tylko wtedy jeśli mamy do czynienia z krajami demokratycznymi. A Polska, podobnie zresztą jak USA, czy Wielka Brytania do takich krajów zdecydowanie nie należy. Bajki o tym, że ludzie mają w tym kraju jakikolwiek wpływ na to co się dzieje łykają już chyba tylko małe dzieci. Prawda jest niestety taka, że bez względu na obowiązujący system wyborczy ludzie nie mają zupełnie nic do powiedzenia. Historia III RP pokazuje, że o tym kto aktualnie rządzi decydują media, pieniądze i układy. Wybory wygrywają Ci, którzy najwięcej obiecają tym, którzy pieniądze (a co za tym idzie także media i wpływy) mają. Pomijając pierwsze wybory w których było jeszcze sporo przypadku i dziwnych wyborów (choćby casus Polskiej Partii Piwa) wszystkie następne zaczęły przebiegać według pewnego, prostego do przewidzenia schematu: do Sejmu wchodzili niemal Ci sami ludzie, którzy w zależności od sytuacji raz krajem rządzili, a raz byli w opozycji. Co ciekawe byli to głównie dobrze sobie znani politycy, którzy najpierw dogadali się w 1988 w Magdalence, a następnie swój sojusz potwierdzili w roku 1989 przy Okrągłym Stole. By przytoczyć tutaj kilka nazwisk:

W rozmowach w Magdalence brali udział m.in. Lech Kaczyński, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik.

Przy Okrągłym Stole zasiadło już większe grono tych, którzy postanowili rozdzielić kraj między sobą. Byli tam m.in.:

– późniejsi prezydenci III RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński (Bronisław Komorowski początkowo należał do przeciwników Okrągłego Stołu jednak swoje zdanie szybko zmienił, a Andrzej Duda miał dopiero 17 lat),

– wielu późniejszych premierów III RP m.in. Tadeusz Mazowiecki, Leszek Miller, Jarosław Kaczyński,

– wielu późniejszych marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu,

– niemal 100 późniejszych ministrów i wiceministrów,

– ponad 100 późniejszych parlamentarzystów,

– wielu późniejszych prezesów Sądu Najwyższego, Trybunałów, redaktorów naczelnych gazet.

Wymienione osoby są już w dużej części w dość pokaźnym wieku, jednak myli się ten, kto uważa, że wraz z ich odejściem z tego świata skończy się w Polsce patologia, bowiem zdążyli oni już dawno sobie wychować zastępy młodych następców (przykładem niech tutaj będzie urzędujący prezydent Andrzej Duda).

Jeśli zatem ktoś teraz zamierza tracić czas na walkę o JOWy, lub przeciwko JOW-om to dam mu radę: szkoda czasu! Dopóki obywatele tego kraju nie zrozumieją co jest grane dyskusja o ordynacji wyborczej będzie tylko jednym z wielu tematów zastępczych. I czy okręgi będą jedno, czy wielomandatowe nic się nie zmieni, bo by zmienić ten kraj trzeba w pierwszej kolejności pozbyć się starych polityków, a nie starej ordynacji. Dlatego zamiast walczyć z JOW-ami i tworzyć kolejny polsko-polski spór powinniśmy skupić się na walce z prawdziwym wrogiem, czyli tymi, którzy ten kraj konsekwentnie niszczą od ponad ćwierćwiecza.

Łukasz Gajewski

Dziennikarz, pedagog, kulturoznawca. Autor tekstów z obszaru kultury, psychologii, polityki, zdrowego trybu życia i mediów.
Zamieszkały: Bełchatów

Komentarze

comments